آنچه باید درمورد ژنیکوماستی بدانید

ژنیکوماستی چیست؟

به افزایش مقدار غده سینه در پسران یا آقایان میگویند که به دلیل عدم تعادل هورمون های استروژن و تستوسترون ایجاد می شود. ژنیکوماستی می تواند یک یا هر دو سینه را تحت تأثیر قرار دهد ، گاهی اوقات به طور ناموزون.

نوزادان ، پسرانی که در دوران بلوغ و مردان پیر که این گونه می شوند ممکن است در نتیجه تغییرات طبیعی در سطح هورمون ، دچار ژنیکوماستی شوند ، اگرچه دلایل دیگری نیز وجود دارد.

به طور کلی ، ژنیکوماستی یک مشکل جدی نیست ، اما مقابله با این بیماری دشوار است. مردان و پسران مبتلا به ژنیکوماستی گاهی اوقات در سینه خود درد دارند و ممکن است احساس خجالت کنند.

ژنیکوماستی ممکن است به خودی خود از بین برود. در صورت ادامه ، ممکن است دارو یا جراحی کمک کند.

علائم و نشانه های ژنیکوماستی عبارتند از:

 

علائم آن شامل تورم و حساسیت در بافت غده پستان یک یا هر دو سینه است.

 

آئرولا ، ناحیه پوست رنگی که نوک پستان را احاطه کرده است ، ممکن است به قطر افزایش یابد و بافت قفسه سینه ممکن است نامتقارن به نظر برسد.

 

اگر تورم غیرمعمول و مداوم ، حساسیت ، درد یا ترشح نوک پستان یا ترکیبی از این موارد وجود داشته باشد ، مراجعه به یک پزشک مهم است.

 

علل

ژنیکوماستی با کاهش مقدار هورمون تستوسترون در مقایسه با استروژن ایجاد می شود. این کاهش می تواند در شرایطی ایجاد شود که اثرات تستوسترون را مسدود می کند ، باعث کاهش تستوسترون یا افزایش سطح استروژن می شود.موارد متعددی می توانند تعادل هورمون از جمله موارد زیر را برهم بزنند.

 

هورمون طبیعی تغییر می کند

تستوسترون و استروژن هورمونها ویژگیهای جنسی را در مردان و زنان کنترل می کنند. تستوسترون صفات مردانه مانند توده عضلانی و موهای بدن را کنترل می کند. استروژن صفات زنانه از جمله رشد سینه ها را کنترل می کند.

اکثر مردم استروژن را به عنوان یک هورمون منحصر به فرد زن می دانند ، اما مردان نیز آن را تولید می کنند - هرچند که به طور معمول در مقادیر کمی. سطح استروژن نر که بیش از حد زیاد می شود و یا از نظر تعادل با تستوسترون خارج است ، می تواند باعث ژنیکوماستی شود.

 

ژنیکوماستی در نوزادان: بیش از نیمی از نوزادان نر به دلیل اثرات استروژن مادرشان با پستان های بزرگ شده متولد می شوند. معمولاً بافت پستان متورم طی دو تا سه هفته پس از تولد از بین می رود.

ژنیکوماستی در دوران بلوغ: ژنیکوماستی ناشی از تغییرات هورمون در دوران بلوغ نسبتاً شایع است. در بیشتر موارد ، بافت متورم پستان طی شش ماه تا دو سال بدون درمان از بین می رود.

ژنیکوماستی در بزرگسالان: شیوع ژنیکوماستی دوباره در سنین 50 تا 69 سالگی اوج می رسد. حداقل 1 از 4 مرد در این گروه سنی مبتلا هستند.

 

 ژنیکوماستی به دلیل عوارض دارویی

داروها مانند:

داروهای اچ آی وی / ایدز.

شیمی درمانی و پرتونگاری.

آنتی بیوتیک ها.

داروهای بیماری قلبی.

داروهای ضد اضطراب.

ضد افسردگی های سه حلقه ای.

داروهای زخم و سوزش سر دل ، مانند مهارکننده های پمپ پروتون (PPI).

·         الکل

·         آمفتامین ها (که برای درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی استفاده می شوند)

·         ماری جوانا

·         هروئین

·         متادون (متادوز ، دولوفین)

هیپوگنادیسم: شرایطی که در تولید نرمال تستوسترون تداخل دارد ، مانند سندرم کلاینفلتر یا نارسایی هیپوفیز ، می تواند با ژنیکوماستی همراه باشد.

پیری: تغییرات هورمونی که با پیری طبیعی رخ می دهد ، می تواند باعث ژنیکوماستی شود ، به خصوص در مردانی که اضافه وزن دارند.

 

تومورها:برخی از تومورها ، مانند مواردی که مربوط به بیضه ها ، غده های آدرنال یا غده هیپوفیز است ، می توانند هورمون هایی تولید کنند که تعادل هورمون مرد و زن را تغییر می دهد.

پرکاری تیروئید: در این شرایط غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروکسین تولید می کند.

نارسایی کلیه: در حدود نیمی از افرادی که تحت درمان با دیالیز هستند به علت تغییرات هورمونی ، ژنیکوماستی را تجربه می کنند.

نارسایی کبد و سیروز: تغییرات سطح هورمون مربوط به مشکلات کبدی و داروهای سیروز با ژنیکوماستی همراه است.

سوء تغذیه و گرسنگی: هنگامی که بدن شما از تغذیه کافی محروم است ، سطح تستوسترون کاهش می‌یابد در حالی که سطح استروژن ثابت بوده و باعث عدم تعادل هورمونی می‌شود.

روغن های گیاهی مانند درخت چای یا اسطوخودوس که در شامپوها ، صابون ها یا لوسیون ها استفاده می شود باعث ایجاد ژنیکوماستی می شوند.

 

تشخیص ژنیکوماستی

پزشک در مورد علائم ، تاریخچه پزشکی و دارو و سابقه خانوادگی سوال خواهد کرد. معاینه فیزیکی از بافت سینه و همچنین اندام تناسلی و شکم انجام خواهد شد.

 

اگر به نظر برسد علت عدم تعادل هورمون ، به عنوان مثال در دوران بلوغ است ، پزشک به طور معمول به بیمار توصیه می کند که احتمال دارد این بیماری در طی یک سال برطرف شود.

 

اگر توده غیر طبیعی بزرگ ، منسجم ، یک طرفه ، ثابت و سفت و یا همراه با ترشح نوک سینه باشد ، پزشک ممکن است برای رد سرطان سینه ، بیوپسی یا نمونه برداری را دستور دهد.

 

عوامل خطر برای ژنیکوماستی عبارتند از:

·         بلوغ

·         سنین بالاتر

·         استفاده از استروئیدهای آنابولیک یا آندروژن ها برای تقویت عملکرد ورزشی

·         برخی عوارض بیماری از جمله بیماری کبد و کلیه ، بیماری تیروئید ، تومورهای فعال هورمونی و سندرم کلاینفلتر

عوارض

ژنیکوماستی عوارض جسمی کمی دارد ، اما می تواند باعث ایجاد مشکلات روانی یا عاطفی ناشی از ظاهر شود.

جلوگیری

چند عامل وجود دارد که می توانید آنها را کنترل کنید که ممکن است خطر ژنیکوماستی را کاهش دهد:

 

·         از مواد مخدر استفاده نکنید. نمونه ها شامل استروئیدها و آندروژن ها ، آمفتامین ها ، هروئین و ماری جوانا است.

·         از نوشیدن الکل جلوگیری کنید.

·         داروهای خود را مرور کنید. اگر از داروهای شناخته شده برای ایجاد ژنیکوماستی استفاده می کنید ، از پزشک خود بپرسید که انتخاب های دیگری وجود دارد یا خیر.

 

جراحی ژنیکوماستی

سینه از بافت غده تشکیل شده است ، که محکم و متراکم است و بافت چربی نیز نرم است.

این نسبت بین افراد متفاوت است. یک مرد مبتلا به ژنیکوماستی ممکن است بیش از حد از هر دو نوع بافت داشته باشد.

لیپوساکشن می تواند بافت چربی اضافی را از بین ببرد. این شامل قرار دادن یک لوله کوچک در برش 3- تا 4 میلی متر است.برداشتن به معنی بریدن بافت با اسکاپل(چاقو تیز و نازک مخصوص جراحی) برای از بین بردن غده اضافی می باشد.به طور معمول جای زخم در اطراف نوک پستان باقی می ماند.

بعد از عمل ، سینه کبود و متورم می شود و ممکن است بیمار به مدت 2 هفته از گن استفاده کند تا به کاهش تورم کمک کند.بازگشت به روال عادی حدوداً 6 هفته زمان خواهد برد. عوارض ناشی از جراحی نادر است.آنها شامل:

·         کامل برنداشتن بافت نامطلوب سینه

·         عدم تقارن شکل سینه بعد از جراحی

·         کاهش یافتن حس در نوک پستان

 

گزینه های درمانی برای ژنیکوماستی

گن مردانه ژنیکوماستی

ژنیکوماستی اصولا بدون هیچگونه درمانی برطرف می شود ، اما اگر زمینه یک بیماری را داشته باشید ، ممکن است به درمان نیاز داشته باشید.

اگر این بیماری ناشی از یک دارو باشد ، ممکن است بیمار نیاز به داروی متفاوت داشته باشد. اگر بیمار فقط برای مدت کوتاهی از دارو استفاده کند ، شرایط موقت خواهد بود.

اگر در طی 2 سال این بیماری برطرف نشود ، یا باعث خجالت ، درد یا حساسیت شود ، ممکن است درمان لازم باشد.

داروها برای درمان ژنیکوماستی

تاموکسیفن یک دارویی است که عملکرد هورمون زنانه استروژن در بدن را مسدود می کند. این ماده برای معالجه و پیشگیری از سرطان پستان استفاده می شود ، اما همچنین می تواند علائم درد پستان و بزرگ شدن پستان در مردان را کاهش دهد.

مهار کننده های آروماتاز ​​، که برای معالجه سرطان پستان و تخمدان در زنان یائسه استفاده می شود ، ممکن است برای جلوگیری یا درمان ژنیکوماستی در مردان از برچسب خارج استفاده شود.

جایگزینی تستوسترون می تواند ژنیکوماستی را در مردان مسن با سطح تستوسترون پایین درمان کند.

جمع بندی

اغلب ، موارد ژنیکوماستی بدون نیاز به درمان برطرف می شود. اگر درمان لازم باشد ، معمولا موفقیت آمیز بوده است. به طور کلی ، ژنیکوماستی به مسائل بهداشتی قابل توجهی مرتبط نیست. با این حال ، کمی افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان در مردان مبتلا به ژنیکوماستی وجود دارد.اگر سوالی داشتید می توانید با شماره های داخل سایت با مشاوران ما به صورت رایگان در ارتباط باشید.

لیپوماتیک
لیپوماتیک این روزها به عنوان یکی از بهترین روش ...
ژنیکوماستی
ژنیکوماستی چیست؟
لیفت باسن برزیلی
چه کسی دوست ندارد که باسن خوش فرم داشته باشد؟!!
پيكر تراشي بازوها
پيكر تراشي بازو يا براكيوپلاستي به عمل خارج كرد...
لاغری با دستگاه پال
این روش با از بین بردن چربی اضافی از باسن ، شکم...